Hakkımızda Tarifeler İletişim
Dikkat Edilmesi GerekenlerAna Sayfa

Hesap Bilgilerinin Doğruluğu

  • Turkcell Toplu Mesajlaşma hesabınız bulunmuyorsa 444 0 554 numaralı telefondan Müşteri Hizmetlerimize ulaşabilir veya Test Hesabı Talep Formu'nu doldurarak online başvuru yapabilirsiniz.
  • Mevcut Toplu Mesajlaşma hesabınız bulunuyorsa kullanıcı adı, parola ve client kodu bilgilerinin doğru yazıldığından emin olunuz.
  • API'ler içerisinde verilen parametre alanlarına, doğru ibarelerin yazıldığından emin olunuz.

Gönderen Bilgisi (Originator) Yazımı

Gönderen bilgisi operatör tarafında tanımlanan şekilde yazılmalıdır. Tanımlanan originator bilgisi dışında bir gönderen bilgisi yazdığınızda mesaj gönderimi gerçekleştiremezsiniz.

Kredi Kontrolü

Faturalı hesaplarda güvenlik limiti; ön ödemeli hesaplarda satın aldığınız krediler bulunmaktadır. Hesabınızda güvenlik limitinizin ya da kredinizin bitmesi durumunda mesaj gönderimi gerçekleştiremezsiniz. Bu durumda hesabınıza kredi yüklemeniz gerekmektedir.

Test hesabı kullanan Çözüm Geliştirici iseniz, 444 0 554 numaralı telefondan Mobildev Müşteri Hizmetlerine ulaşarak güvenlik limiti artımı gerçekleştirebilirsiniz.

Gönderim Yöntemleri

Farklı numaralara aynı mesaj metninin gönderilmesi ya da farklı mesaj metinlerinin farklı numaralara gönderilmesi hususunda API dokümanındaki Gönderim Yöntemleri bölümü dikkate alınarak geliştirme yapılmalıdır.

Dil Kullanımı

Mesaj metni oluşturulurken Türkçe karakter kullanılmamalıdır. Türkçe karakter kullanımıyla gönderim yapmak istediğiniz takdirde dil çevirici desteği almanız gerekmektedir.

Karakter Kullanımı

Gönderim sırasında;

  • Türkçe karakterler (ç,ş,ü,ö,ğ,Ç,Ü,Ş,Ğ,Ö,İ) .
  • ~, ^^, &, <, >, €, £, ã, Ã, ‰, €, ©, ®, ∞, ° simgeleri
  • LineFeed, Enter, Tab komutları
kesinlikle kullanılmamalıdır.

Mesaj metni içerisinde sadece ( ) [ ] { }  = * ? \ / % + # ! " : ; _ | simgeleri kullanılabilir.

Toplu SMS Kısıtı

Bazı GSM numaraları Toplu SMS alma yetkisine sahip değildir. Numara sahipleri kendi istekleriyle hatlarını Toplu SMS (reklam, pazarlama) içerikli mesajlar almaya kapattırma yetkisine sahiptir.

API'lerin test aşamasında mesaj hattında Toplu SMS kısıtı bulunan GSM numaralarına gönderilirse mesajlar iletilmeyecektir. Bu nedenle test gönderimini, hattında Toplu SMS kısıtı bulunmayan bir GSM numarasına yapmanızı öneririz.

Test yapılan hattaki kısıtın kaldırılması için hattın, adına kayıtlı olduğu kişi ilgili operatörün müşteri hizmetleri biriminden kısıtın kaldırılmasını talep edebilir.

Unutmayın: Hattaki kısıtın kaldırılması yaklaşık 48 saat sonunda gerçekleşecektir.


Concat SMS Gönderimi

612 karaktere kadar mesaj gönderim imkanı sunan Concat SMS servisinde bölüm bilgisi (UDH) mesaj içerisine eklenmektedir. Bu sebeple mesaj boyutu 7-bit için 153, 8-bit için 134 ve 16-bit için 67 karakterle sınırlıdır.

Unutmayın: Concat SMS gönderiminde 160 karakteri geçen mesajlarda giden her mesajın uzunluğu 153 karaktere düşmektedir!


Raporlama

İyi bir çözüm size mutlaka Raporlama hizmeti sunmalıdır. Servis sağlayıcınızın detaylı ve güncel raporlama hizmeti sunması çalışmalarınızın verimliliğini sayısal olarak ölçmek açısından bir gerekliliktir. Raporlama hizmetinde dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

  • Gönderim, GSM numarası ve tarih bazında raporlama seçenekleri var mı?
  • Raporlar mesaj durumuna göre (iletildi-beklemede-iletilmedi) kategorize ediliyor mu?
  • Rapor içerisinde mesaj metni görüntülenebiliyor mu?Test Hesabı AlProjem Var!
sms developer,çözüm geliştiriciler,çözüm geliştiriciler için püf noktaları,çözüm geliştiriciler için dikkat edilmesi gerekenler,çözüm geliştirirken nelere dikkat edilmeli,çözüm geliştirirken dikkat edilecekler


Follow @mobildev_tweets