Hakkımızda Tarifeler İletişim
SMPP SMS APIAna Sayfa
Sistem Gereksinimleri
SMSC Bağlantı Şekilleri
Mobildev SMPP Gateway Desteklediği Fonksiyonlar
enquire_link
Kurulum
Bind Request
submit_sm

Genel

SMPP SMS API, yazılım geliştiricilere, SMSGateway with SMPP Gateway sistemini, kurulum, kullanım ve yönetim olanaklarını anlatmak amacıyla geliştirilmiştir.

Sistem Gereksinimleri

Mobildev SMPP SMS API çözümünü kullanabilmeniz için gereken minimum sistem gereksinimleri aşağıda belirtilmiştir.
  • Microsoft Windows 2003 Standart Server
  • Microsoft SQL Server 2005 Standart Edition

Kurulum

SMS gönderimine başlamadan önce SMS kullanıcı bilgilerinin kontrolü sağlanmalıdır. Mevcut SMS hesabınız bulunmuyorsa test hesabı almak için TIKLAYINIZ.

Mobildev SMSGateway with SMPP Gateway sistemi tek bir server üzerine Database ve Application şeklinde kurulabildiği gibi Database ve Application serverları ayrı ayrı kurmayı da mümkün kılar.

Database server'ı birden fazla kurarak Cluster Server desteği sayesinde verilerinizin eş zamanlı yedeklenmesine olanak sağlarsınız. Aynı zamanda Application Server'da ortak Database üzerinden çalıştığı için birden fazla kurulabilir. Bağlantı hangi server üzerine yapılırsa yapılsın aynı işlemin desteklenmesine olanak sağlar.

Application loging, application bulunan server üzerinde lokal yapıldığı gibi, aynı zamanda database üzerinde insert only mod'da bir kayıt atar. Bu sayede loglar hem Application Server hem de Database Server üzerinde güvenle tutulacaktır.

Performans açısından önerilen kurulum şekli tek server üzerinden non cluster ve non transactional mod'da kurulmuş bir database üzerinde verilerin belli sürelerle bir map drive yedeklenmesi ile oluşturulmuş yapıdır.

Unutmayın: Mobildev SMS Gateway with SMPP Gateway'in SMSC'ler ile aynı network'te bulunması performans açısından çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Dış networklerden bağlanan çözüm ortaklarının VPN ile gelerek network tarafından Mobildev SMS Gateway'e route edilmesi en güvenli çözümdür.


SMSC Bağlantı Şekilleri

  • Mobildev SMS Gateway, SMSC bağlantısını SMPP Protokolü üzerinden yapar.

  • Birden fazla SMSC ve hesap destekleyebilir.

  • Load balancing ve routing yapabilir.


Mobildev SMPP Gateway Desteklediği Fonksiyonlar

Mobildev SMPP Gateway, SMPP 3.4 destekler.


Desteklediği Komutlar

Client To Server
Server To Client
bind_transmitter
bind_transmitter_resp
bind_receiver
bind_receiver_resp
bind_transceiver
bind_transceiver_resp
submit_sM
submit_sm_resp
deliver_sm_resp
deliver_sm
enquire_link
enquire_link_resp

Bind Request

Mobildev SMPP Gateway bind_transmitter, bind_receiver, bind_transceiver bağlantılarının üçünü de destekler.  Bağlantıyı tek kanallı olarak kabul eder. Aktif halde bağlı bir transmitter bağlantı varsa aynı system_id ile yeni bir transmitter veya transceiver bağlantıya izin vermeyecektir. Aynı şekilde aktif halde bağlı bir receiver bağlantı varken yeni bir receiver veya transceiver bağlantıya da izin vermeyecektir.

Sisteme register işlemi system_id ve password ile yapılır. system_type alanı daha sonraki versiyonlarda alt bayi tanımları için boşta bırakılmıştır. Şu an için boş bırakılabilir.


enquire_link

Sistem her dakikada bir (60 sn) bağlantının aktif olup olmadığına dair enquire_link mesajı bekleyecektir. Mesajın zamanında gelmediği durumda bağlantı, server tarafından kapatılır.

Unutmayın: Bağlantının aktif kalması için önerilen enquire_link gönderim süresi 50 sn.dir.

submit_sm

SMS Gönderimi esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli özellik Source Address alanının aktivasyon ekranında tanımlı bir alan olması ve bu adres üzerinden gönderilen mesajların aktivasyon yapılırken eşleştirilmiş müşterinin kredisinden düşüleceğinin bilinmesidir.

Unutmayın: SMS gönderim esnasında başka bir müşteriye ilişkin Source Address ile gönderim yapılması kredinin başka müşteriden düşmesi anlamına gelmektedir. Bunun kontrolü ve sorumluğu çözüm ortağına aittir.

Source Address ve kredi kontrolünü sağlamak amacı ile ek hata kodları üretilmiştir: 0x00000401 Out of credit ve 0x00000402 Invalid Source Address anlamlarına gelmektedir.


Test Hesabı AlProjem Var!
SMPP api SMS gönderme,SMPP SMS api,SMPP üzerinden SMS gönderme,toplu SMS api,SMS api,Bulk SMS api,toplu mesaj api,sms developer api,sms developer tool,geliştirici araçları,sms api,çözüm geliştirici araçları,developer tool,wiki,çözüm geliştirici api


Follow @mobildev_tweets